Boligpedia
Vedtaget og gældendePlan nr. Lokalplan nr. 051-610Byzone

Tønder Midtby

Tønder Kommune · Tønder

  • StatusVedtaget og gældende
  • Hvem binder denDig som grundejer
  • ZoneByzone

Plandata oplyser ikke bebyggelsesprocent, etager og bygningshøjde for denne plan. Det står i plandokumentet nedenfor.

Kort fortalt

Denne lokalplan blev vedtaget 25. februar 2021 og gælder. Området er udlagt til centerområde. En lokalplan fastlægger bindende, hvad der må bygges og bruges i et konkret område.

Udpegninger i planens områdeSkovrejsning uønsketUdpeget som kulturhistorisk bevaringsværdi2 af 6 undersøgte rammer grunden

Kommunen udpeger i sin kommuneplan områder, der kræver særlige hensyn. Ligger de inden for planens område, stiller planloven krav til hvad en lokalplan her skal indeholde.

Skovrejsning uønsket

Vis på kortet

Tønder har udpeget hele planens område som område hvor skovrejsning er uønsket.

Kommunen ønsker ikke ny skov her. Hvad det konkret betyder for tilplantning, står i kommuneplanens retningslinjer.

Udpeget som kulturhistorisk bevaringsværdi

Vis på kortet

Tønder har udpeget ca. 2 % af planens område som kulturhistorisk bevaringsværdi.

Udpegningen binder hvad kommunen kan planlægge her. Hvad der konkret skal tages hensyn til, står i kommuneplanens retningslinjer for området.

  • Hjemlen er planloven § 11 a, stk. 1, nr. 15 (kulturhistoriske bevaringsværdier), og udpegningen er en del af Kommuneplan 2017-2029.

Hvor planen ligger

KongevejØstergadeSkovroysvejSolvej1.07 Allégade/Brofennen1.18 Seminariet1.23 Kongevej Nord1.03 Ludvig Andresen Schule1.24 Anlægget1.16 Østergade Nord1.21 Skibbroen1.15 Østergade Øst1.25 Amtmandens Have1.06 Laurentiusstrømmen1.11 Richtsensgade/Nørregade1.09 Mellemgade/Nørregade1.13 Kirkepladsen1.14 P-Plads1.17 Blegen1.10 Uldgade/Spikergade1.08 Solsikken1.12 Søndergade1.19 Vidågade1.22 Kongevej Syd
Peg på et delområde

Lokalplan for området ved museerne i Tønder

grænser op til denne plan

Lokalplan for et boligområde vest for Kongevej i Tønder

grænser op til denne plan

Tønder Festival - Område til offentlige formål mv.

grænser op til denne plan

Byvedtægt for fritidsområdet og seminarium øst for Tønder

grænser op til denne plan

Tønder Rådhus

grænser op til denne plan

Lokalplan for området ved Leo's Plejehjem i tønder

11 m herfra

Bevarende lokalplan for bebyggelsen på Provst Petersensvej og langs en del af Carstensgade

11 m herfra

Byvedtægt for et Boligområde øst for Carstensgade

12 m herfra

Delområde 1.07 Allégade/Brofennen

  • · Anvendelse: boligområde
  • · Op til 2,5 etager
  • · Maksimal bygningshøjde 12 m

Delområde 1.18 Seminariet

  • · Anvendelse: område til offentlige formål
  • · Op til 3,5 etager
  • · Maksimal bygningshøjde 15 m

Delområde 1.23 Kongevej Nord

  • · Anvendelse: centerområde
  • · Op til 2,5 etager
  • · Maksimal bygningshøjde 12 m

Delområde 1.03 Ludvig Andresen Schule

  • · Anvendelse: område til offentlige formål
  • · Op til 2,5 etager
  • · Maksimal bygningshøjde 12 m

Delområde 1.24 Anlægget

  • · Anvendelse: rekreativt område
  • · Op til 1 etage
  • · Maksimal bygningshøjde 3 m

Delområde 1.16 Østergade Nord

  • · Anvendelse: boligområde
  • · Op til 3,5 etager
  • · Maksimal bygningshøjde 15 m

Delområde 1.21 Skibbroen

  • · Anvendelse: centerområde
  • · Op til 2,5 etager
  • · Maksimal bygningshøjde 12 m

Delområde 1.15 Østergade Øst

  • · Anvendelse: centerområde
  • · Op til 2,5 etager
  • · Maksimal bygningshøjde 12 m

Delområde 1.25 Amtmandens Have

  • · Anvendelse: rekreativt område
  • · Op til 1 etage
  • · Maksimal bygningshøjde 3 m

Delområde 1.06 Laurentiusstrømmen

  • · Anvendelse: rekreativt område
  • · Op til 1 etage
  • · Maksimal bygningshøjde 3 m

Delområde 1.11 Richtsensgade/Nørregade

  • · Anvendelse: område til offentlige formål
  • · Op til 3,5 etager
  • · Maksimal bygningshøjde 15 m

Delområde 1.09 Mellemgade/Nørregade

  • · Anvendelse: boligområde
  • · Op til 2,5 etager
  • · Maksimal bygningshøjde 12 m

Delområde 1.13 Kirkepladsen

  • · Anvendelse: område til offentlige formål
  • · Op til 3,5 etager
  • · Maksimal bygningshøjde 15 m

Delområde 1.14 P-Plads

  • · Anvendelse: tekniske anlæg
  • · Op til 3,5 etager
  • · Maksimal bygningshøjde 15 m

Delområde 1.17 Blegen

  • · Anvendelse: boligområde
  • · Op til 3,5 etager
  • · Maksimal bygningshøjde 15 m

Delområde 1.10 Uldgade/Spikergade

  • · Anvendelse: boligområde
  • · Op til 2,5 etager
  • · Maksimal bygningshøjde 12 m

Delområde 1.08 Solsikken

  • · Anvendelse: tekniske anlæg
  • · Op til 3,5 etager
  • · Maksimal bygningshøjde 15 m

Delområde 1.12 Søndergade

  • · Anvendelse: centerområde
  • · Op til 2,5 etager
  • · Maksimal bygningshøjde 12 m

Delområde 1.19 Vidågade

  • · Anvendelse: boligområde
  • · Op til 2,5 etager
  • · Maksimal bygningshøjde 12 m

Delområde 1.22 Kongevej Syd

  • · Anvendelse: boligområde
  • · Bebyggelsesprocent 50 % af området som helhed
200 m

Skærmkortet © Klimadatastyrelsen · CC BY 4.0

Planens område, ca. 50,9 hektar.

planens områdeplaner i nærhedendelområdevej

Baggrundskortet er en tegning efter registrerede data, ikke et foto af stedet i dag. Vejene er tegnet som streger, ikke i deres fulde bredde. Udsnittet er ca. 1,6 km bredt.

Hvad planen fastlægger

Anvendelse
Centerområde
Areal
50,9 ha

Står et felt ikke her, har registret det ikke. Det betyder ikke at grænsen er nul — den kan stå i plandokumentets tekst. Se det officielle dokument for planens fulde bestemmelser.

Planens egne delområder

Planen deler sit område op. Hver del kan have sine egne bestemmelser.

Delområde 1.07 Allégade/Brofennen

8626 m²

En del af planens område.

  • · Anvendelse: boligområde
  • · Op til 2,5 etager
  • · Maksimal bygningshøjde 12 m
  • · Bebyggelsesprocent op til 150 % af den enkelte grund

Delområde 1.18 Seminariet

1,6 ha

En del af planens område.

  • · Anvendelse: område til offentlige formål
  • · Op til 3,5 etager
  • · Maksimal bygningshøjde 15 m
  • · Bebyggelsesprocent op til 50 % af den enkelte grund

Delområde 1.23 Kongevej Nord

2,4 ha

En del af planens område.

  • · Anvendelse: centerområde
  • · Op til 2,5 etager
  • · Maksimal bygningshøjde 12 m
  • · Bebyggelsesprocent op til 60 % af den enkelte grund

Delområde 1.03 Ludvig Andresen Schule

1,2 ha

En del af planens område.

  • · Anvendelse: område til offentlige formål
  • · Op til 2,5 etager
  • · Maksimal bygningshøjde 12 m
  • · Bebyggelsesprocent op til 40 % af den enkelte grund

Delområde 1.24 Anlægget

3,7 ha

En del af planens område.

  • · Anvendelse: rekreativt område
  • · Op til 1 etage
  • · Maksimal bygningshøjde 3 m
  • · Bebyggelsesprocent op til 5 % af den enkelte grund

Delområde 1.16 Østergade Nord

5416 m²

En del af planens område.

  • · Anvendelse: boligområde
  • · Op til 3,5 etager
  • · Maksimal bygningshøjde 15 m
  • · Bebyggelsesprocent op til 150 % af den enkelte grund

Delområde 1.21 Skibbroen

2,2 ha

En del af planens område.

  • · Anvendelse: centerområde
  • · Op til 2,5 etager
  • · Maksimal bygningshøjde 12 m
  • · Bebyggelsesprocent op til 150 % af den enkelte grund

Delområde 1.15 Østergade Øst

8175 m²

En del af planens område.

  • · Anvendelse: centerområde
  • · Op til 2,5 etager
  • · Maksimal bygningshøjde 12 m
  • · Bebyggelsesprocent op til 200 % af den enkelte grund

Delområde 1.25 Amtmandens Have

9839 m²

En del af planens område.

  • · Anvendelse: rekreativt område
  • · Op til 1 etage
  • · Maksimal bygningshøjde 3 m
  • · Bebyggelsesprocent op til 5 % af den enkelte grund

Delområde 1.06 Laurentiusstrømmen

3,4 ha

En del af planens område.

  • · Anvendelse: rekreativt område
  • · Op til 1 etage
  • · Maksimal bygningshøjde 3 m
  • · Bebyggelsesprocent op til 5 % af den enkelte grund

Delområde 1.11 Richtsensgade/Nørregade

2,5 ha

En del af planens område.

  • · Anvendelse: område til offentlige formål
  • · Op til 3,5 etager
  • · Maksimal bygningshøjde 15 m
  • · Bebyggelsesprocent op til 150 % af den enkelte grund

Delområde 1.09 Mellemgade/Nørregade

1,6 ha

En del af planens område.

  • · Anvendelse: boligområde
  • · Op til 2,5 etager
  • · Maksimal bygningshøjde 12 m
  • · Bebyggelsesprocent op til 150 % af den enkelte grund

Delområde 1.13 Kirkepladsen

1,1 ha

En del af planens område.

  • · Anvendelse: område til offentlige formål
  • · Op til 3,5 etager
  • · Maksimal bygningshøjde 15 m
  • · Bebyggelsesprocent op til 150 % af den enkelte grund

Delområde 1.14 P-Plads

3432 m²

En del af planens område.

  • · Anvendelse: tekniske anlæg
  • · Op til 3,5 etager
  • · Maksimal bygningshøjde 15 m
  • · Bebyggelsesprocent op til 200 % af den enkelte grund

Delområde 1.17 Blegen

1,8 ha

En del af planens område.

  • · Anvendelse: boligområde
  • · Op til 3,5 etager
  • · Maksimal bygningshøjde 15 m
  • · Bebyggelsesprocent op til 100 % af den enkelte grund

Delområde 1.10 Uldgade/Spikergade

8611 m²

En del af planens område.

  • · Anvendelse: boligområde
  • · Op til 2,5 etager
  • · Maksimal bygningshøjde 12 m
  • · Bebyggelsesprocent op til 150 % af den enkelte grund

Delområde 1.08 Solsikken

4786 m²

En del af planens område.

  • · Anvendelse: tekniske anlæg
  • · Op til 3,5 etager
  • · Maksimal bygningshøjde 15 m
  • · Bebyggelsesprocent op til 200 % af den enkelte grund

Delområde 1.12 Søndergade

1,3 ha

En del af planens område.

  • · Anvendelse: centerområde
  • · Op til 2,5 etager
  • · Maksimal bygningshøjde 12 m
  • · Bebyggelsesprocent op til 150 % af den enkelte grund

Delområde 1.19 Vidågade

3,4 ha

En del af planens område.

  • · Anvendelse: boligområde
  • · Op til 2,5 etager
  • · Maksimal bygningshøjde 12 m
  • · Bebyggelsesprocent op til 110 % af den enkelte grund

Delområde 1.22 Kongevej Syd

2,2 ha

En del af planens område.

  • · Anvendelse: boligområde
  • · Bebyggelsesprocent 50 % af området som helhed

Registret angiver, at tallet gælder hele området og ikke den enkelte grund. Vær opmærksom: udgangspunktet i bygningsreglementet er den enkelte grund, og Plan- og Landdistriktsstyrelsen har selv vurderet at mange planer er registreret forkert på dette punkt. Se plandokumentet, hvis tallet er afgørende.

Forløb

  1. 25. juni 2020 — Forslag offentliggjort
  2. 1. juli 2020 — Høring startede
  3. 26. august 2020 — Høringsfrist
  4. 25. februar 2021 — Vedtaget
  5. 1. marts 2021 — Trådte i kraft

Hvad kan det betyde i praksis?

  • Butikker og centerfunktioner kan give mere trafik og søgning efter parkering

Boligpedias vurdering af mulige virkninger ud fra planens anvendelse — ikke kommunens ord, og ikke en forudsigelse.

Den officielle plan

Dokumentet hos myndigheden er det juridisk gældende. Alt på denne side er en gengivelse af planens registrerede oplysninger.

Åbn plandokumentet ↗

Veje i planens område

Se hvad der ellers gælder på den enkelte vej — og slå din egen adresse op derfra.

Planer i nærheden

Gælder den for din adresse?

Slå adressen op og se afstanden fra din grund til denne og andre planer.

Læs også

Kilde: Plandata.dk (Plan- og Landdistriktsstyrelsen). Kildens seneste opdatering: 25. maj 2023. Sidst kontrolleret af Boligpedia: 16. oktober 2026.